Yalova Belediyesi’nin eski başkanlarına hapis cezası

Yalova Belediyesi’nde “zimmete para geçirildiği” gerekçesiyle açılan davada belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırıldıktan sonra milletvekili adaylığı için istifa eden eski Belediye Başkanı Vefa Salman, Salman’dan önceki belediye başkanı Yakup Bilgin Koçal ve Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in de aralarında bulunduğu 18 sanık, hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada eski Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in de aralarında olduğu bazı tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Soruşturma sürecinde görevinden uzaklaştırıldıktan sonra milletvekili aday adaylığı için istifa eden eski Belediye Başkanı Vefa Salman ile 2009-2014 yıllarında görev yapan eski Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal duruşmaya katılmadı.

Duruşma savcısı, mütalaasında eski belediye başkanları Salman ve Koçal hakkında 10’ar yıldan 31 yıl 6’şar aya, Başkan Yardımcısı Halit Güleç hakkında 20 yıldan 58 yıla, diğer sanıklar hakkında da 10’ar yıldan 38’er yıla kadar hapis cezası talebinde bulundu.

Söz alan avukatlar ve bazı sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Vefa Salman hakkında zimmet suçunu işlememesine rağmen “görevi ihmal” suçundan 1 yıl 8 ay, sanık Yakup Bilgin Koçal hakkında da aynı suçtan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Sanık Halit Güleç, “zimmet” suçuna ihmali dolayısıyla dahil olduğu gerekçesiyle 2 yıl 1 ay, “irtikap” suçunu işlediği sabit olduğundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

REŞAT ELGİN’E 45 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Sanık Reşat Elgin’i “zimmet” suçunu işlediği sabit olduğundan 31 yıl 6 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan 8 yıl 9 ay, “irtikap” suçundan da 5 yıl olmak üzere 45 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum eden mahkeme heyeti, hükmen tutuklanmasına karar verdi.

Sanık Bekir Bilgi’ye “zimmet” suçuna yardım ettiği gerekçesiyle 13 yıl 1 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçuna iştirak ettiği için de 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verildi. Sanık Bahar Taşkömür de “irtikap” suçuna yardımdan 2 yıl 1 ay ceza aldı.

Sanıklar Tuncay Doğan, Taner Tan, Emrah Gök ve Cüneyt Özçomak, “zimmet” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 5 yıl 11 ay 25’er gün hapis cezasına çarptırıldı.

Cem Dindar, Abdulnasır Gölbaşı ve Sabri Aksoy, “zimmet” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 4 yıl 8’er ay hapis cezasına mahkum edildi.

Sanıklardan Hakan Çelik, Ali Ragıp Akay ve Sinem Çakalasma’ya “zimmet” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 10’ar yıl, sanık Kartal Özgür Barutçu’ya da “zimmet” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 2 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Şenay Reyhan Kaş’ın kastı olmadığı için zimmet suçundan beraatine hükmeden mahkeme heyeti, bu suçtaki ihmali nedeniyle 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

18 sanığa hapis cezası veren mahkeme heyeti, diğer 20 sanığın beraatine hükmetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x