93 Yaşındaki Ünlü İş Adamından 6 Maddelik Mektup! Nakit Serveti 167,6 Milyar Doları Aştı

93 yaşındaki Amerikalı ünlü iş adamı Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway’in, son çeyrek itibarıyla nakit varlığı rekor seviyeye ulaşarak 167,6 milyar doları aştı.

Ünlü değer yatırımcısı Warren Buffett, her yıl Berkshire Hathaway (BRK) yatırımcılarına gönderdiği geleneksel mektubunu bu yıl da kamuoyuyla paylaştı. İşte mektuptan öne çıkan 6 bilgi…

PİYASAYI GERİDE BIRAKTI

Berkshire Hathaway hisseleri, bu yıl yüzde 16 artarak S&P’nin yüzde 7’lik ilerlemesini aştı ve liderliğini genişletti. Buffett’ın görev süresinin başında 100 dolar yatıran bir kişi şu anda 400 milyon doların üzerinde birikime sahip olabilirdi.

VARLIKLARI YÜZDE 19 ARTTI

Berkshire Hathaway, aralık sonu itibarıyla bir önceki yıla göre yüzde 19 artışla 561 milyar dolarlık net varlığa ulaştı. Şirketin varlıkları arasında 354 milyar dolarlık hisse senedi, 178 milyar dolarlık mülk ve ekipman, 130 milyar dolarlık Hazine bonosu bulunuyor.

NAKİT VARLIKLAR SON 15 AYDA 60 MİLYAR DOLAR ARTTI

Berkshire Hathaway’ın nakit varlığı, 31 Aralık itibarıyla 168 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı ve sadece 15 ayda yaklaşık 60 milyar dolar arttı. Bu rakam, birçok büyük şirketi geride bıraktı.

HİSSE SENEDİ VARLIKLARI

Berkshire Hathaway, 31 Aralık itibarıyla 354 milyar dolarlık hisse senedi ve 168 milyar dolarlık nakit ile diğer kısa vadeli yatırımlara sahip. Buffett, uzun vadeli yatırımları tercih ettiğini belirtiyor.

6,1 MİLYAR DOLARLIK FAİZ VE YATIRIM GELİRİ

Berkshire Hathaway, geçen yıl 6,1 milyar dolar faiz ve diğer yatırım geliri elde ederek önceki yıla kıyasla önemli bir artış gösterdi. Bu artış, yüksek faiz oranlarından kaynaklanıyor.

TOPLAM İŞ GÜCÜ 400 BİN KİŞİYE ULAŞTI

Berkshire Hathaway’ın toplam iş gücü, geçen yıl yaklaşık 400 bin kişiye ulaştı. Şirketin sahip olduğu işletmeler, etkin bir şekilde bağımsız olarak faaliyet gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x